Asude Karayavuz, Mezzosoprano

İstanbul doğumlu sanatçı Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’ndan mezun olmuş ve İstanbul Siemens Opera Yarışması’nda ikincilik ödülüne layık görülmüştür. Mozarteum Yaz Akademisi’ne kabul edilerek Edith Mathis, Kurt Widmer ve Edda Moser gibi seçkin sanatçılarla çalışmıştır. Mezun olduktan sonra La Scala Tiyatrosu’nda bir yer edinerek Leyla Gencer, Mirela Freni, Luciana Sera, Renato Bruson, Luigi Alva ve Vincenzo Scalera gibi önemli isimlerle çalışmıştır. 6. Leyla Gencer Opera Yarışması finalisti olmuş̧ ve Lirik Plak Akademisi tarafından verilen Leyla Gencer Büyük Ödülü’nün sahibi olmuştur. Türkiye’de Andante Dergisi tarafından verilen Yılın En İyi Kadın Opera Şarkıcısı ve En İyi Müzisyeni Ödülü’nü ve Semiha Berksoy Vakfı’ndan Suna Korad Yılın En İyi Kadın Opera Şarkıcısı Özel Ödülü’nü almıştır.

Oynadığı Roller
“Publia”, Aureliano in Palmira (Martina Franca, Valle D’Itria Festivali); “Carmen”, Carmen (Ankara Devlet Opera ve Balesi); “Mercedes”, Carmen (Arena di Verona); “Lola”, Cavaleria Rusticana (San Carlo di Napoli  Tiyatrosu); “Anna Reich”, Windsor’un Şen Kadınları (İstanbul Devlet Opera ve  Balesi); “Meg Page”, Falstaff (Cervantes de Malaga Tiyatrosu); “Kontes”/”Rosina”, I due Figaro (Salzburg Pfingsten Festivali, Alighieri di Ravenna Tiyatrosu, Real Madrid Tiyatrosu, Colonde Madrid Tiyatrosu);  “Pisana”, I due Foscari (Verdi di Triste Tiyatrosu); “Rosina”, Sevil Berberi (Campoamor de Oviedo Tiyatrosu, Jovelanos de Gijon Tiyatrosu); “Baronessa”, Floransa’nın Hasır Şapkası (Wexford Opera Festivali); “Clorinda”, Tancredi ve Clorinda’nın Savaşı (Ponchieli di Cremona Tiyatrosu); “Flora”, La Traviata (Verdi di Trieste Tiyatrosu); “Pippeto” / “Il Musico”, Le Convenienze ed Inconvenienze Teatrali (La Scala Tiyatrosu); “Isabela”, Cezayir’de Bir İtalyan Kızı (Palau de les Arts de Reina Sofia); “Maddalena”, Rigoleto (Filarmonico di Verona Tiyatrosu); “Brangane”, Tristan und Isolde (Ankara Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası).

Konser Performansları
Beethoven, 9. Senfoni (Ravelo Auditorium Bonn Açılış Konseri, Beethoven Müzik Festivali, Malaga Müzik Festivali); Pergolesi, Stabat Mater (Brescia, Lozan, Bursa); Vesperae Solennes de Confessore (La Scala Tiyatrosu); Mozart, Requiem (İstanbul, Ankara)

Çalıştığı şefler ve yönetmenler
Sergio Alapont, Giovanni Antonini, Gürer Aykal, Andrea Batistoni, Giorgio Bernasconi, Jordi Bernacer Valdes, Myung-Whun Chung, Rengim Gökmen, Marco Guidarini, Julian Kovatchev,  Vachtang Machavariani, Riccardo Muti, AntonioPiroli, Renato Palumbo, Giacomo Sagripanti, Nicola Valentini, Alberto Zedda, Antonio Albanese, Recep Ayılmaz, Arnaud Bernard, Andrea Cigni, Michael Hampfe, Werner Herzog, Yekta Kara, Joseph  Franconi Lee, Damiano Micheleto, Timothy Nelson, Emilio Sagi, Giorgio Strehler, Franzo Zefireli.

Kayıtları
CD
“Contessa”, I Due Figaro (Mercadante), Ducale etiketiyle, Dünya prömiyeri kaydı
Şef: Riccardo Muti
DVD
“Publia”, Aureliano in Palmira (Rossini) Bongiovanni etiketiyle
Della Valed’Itria Festivali canlı kayıt
Şef: Giacomo Sagripanti