Barış Büyükyıldırım, Piyano

Barış Büyükyıldırım Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda piyano çalışmalarına başladı. Daha sonra Musikhochschule Lübeck’de (Almanya) eğitimini sürdürdü ve aynı okulda piyanist ve asistan öğretim üyesi olarak çalışmaya devam etti. Sonrasında, Cincinnati College Conservatory of Music’de okudu. Burada ustalık dereceleri ve sanatsal diplomaları aldı, daha sonra Manhattan Müzik Okulu’nda Contemporary Performance bölümünde okumak ve öğretim görevlisi olarak çalışmak üzere New York’a taşındı.
Klasik müzik, caz, elektronik, deneysel müzik alanlarında çalışmalarını sürdüren ve New York Steinway Hall’da sergilediği solo piyano performansıyla dikkat çeken Barış Büyükyıldırım, Cincinnati Oda Orkestrası, Kiel Opera Orkestrası (Almanya), Tactus Ensemble, (New York), Concert Nova gibi orkestralarla birlikte çaldı. Antalya Senfoni Orkestrası’yla solist olarak çaldı. Antalya Piyano Festivali’nde solo resitalinin ardından bir de master class verdi. Türkiye’de son dönemde CKM’de gerçekleşen Makrokozmos solo resitalinin yanı sıra Otello Molineaux, Brian Lynch, Aurell Ray, Ted Nash, Sabine Meyer, Richard Buckley, Kamuran Gündemir, Troels Svane gibi müzisyenlerle çalıştı. Aldığı ödüller arasında DAAD Musikpreis, Marie Luise Imbusch Stiftung Ödülü, Kiwanis Ödülü (Stuttgart) bulunmaktadır.
Sanatçı halen İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatvuarı’nda yardımcı doçent olarak görev yapmakta, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda ders vermekte ve Akademi BİFO’nun korrepetitörlüğünü üstlenmektedir.