Eser Bilgeman Şakir, Piyano

İstanbul’da doğan sanatçı, piyano öğrenimine beş yaşında Rana Erksan ile başlamıştır.  1977 yılında eski adı İstanbul Belediye Konservatuvarı olan İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarına Meral Yapalı’nın öğrencisi olarak girmiştir.  İstanbul Özel Alman Lisesi mezunu da olan Eser Bilgeman Şakir, Piyano Sanat Dalında lisans, yüksek lisans ve sanatta yeterlik çalışmalarını, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarında yüksek başarıyla tamamlamıştır. Eğitimini sürdürürken, Dimitri Baschkirov, Hans Leygraf, Vitali Margulis, Mikhail Vorskerzenski, İdil Biret, Sergei Dorensky ve Hüseyin Sermet’in master kurslarına da aktif olarak katılmıştır.
1993 yılında British Council’ın düzenlemiş olduğu “Yılın Genç Müzisyeni” yarışmasında aldığı ikincilik ödülü sayesinde 1994 yılında Londra’da Prof. Irina Zaritskaya ile çalışmıştır.
1986 yılında İstanbul’da düzenlenmiş olan “Jugend Musiziert” yarışmasında ikincilik, 1988 yılında Yunanistan’da düzenlenmiş olan aynı yarışmada ise birincilik ödülü kazanmıştır.
Sanatçı 1997 yılında bir Türk kadın bestecinin eserlerini çalmak üzere Atina’ya davet edilmiştir.  Yüksel Koptagel’in eserlerinden oluşan bu konseri, diğer ülkelerden davet edilen başka sanatçıların çaldığı eserlerle beraber bir compact disc haline getirilmiştir.  Ayrıca İstanbul, Ankara, Bursa, Mersin, Denizli, Selanik, Atina, Nürnberg, Berlin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin seçkin konser salonlarında solo, oda müziği ve orkestra eşliğinde konserler vermiş, radyo ve televizyon programları yapmıştır.
Eser Bilgeman Şakir, 2015 yılında Ulusal Vedat Kosal Piyano Yarışmasına Jüri olarak davet edilmiştir. 2016 ve 2017’de 11. Uluslararası Pera Piyano Yarışmasına jüri olarak davet edilmiş ve festival kapsamında masterclass da vermiştir. 2016’da Makedonya’da düzenlenen Ohrid Pearls İnternasyonal Piyano yarışmasına ve 2017’de Bulgaristan Sofya’da “Viva Piano” Uluslararası Piyano yarışmasına jüri olarak davet edilmiştir.
Sanatçı konser kariyerinin yanı sıra, yarınlarımızın başarılı piyanistleri olmaya aday çok sayıda genç müzisyen yetiştirmeye devam etmektedir. Eser Bilgeman Şakir’in öğrencileri, pek çok önemli ulusal ve uluslararası yarışmada ödüllere layık görülmekte, katıldıkları seçmelerde orkestrayla solist olarak çalmaya hak kazanmaktadırlar.