Onur Özkaya, Kontrbas

Kontrbas eğitimine 1992 yılında Prof. Tahir Sümer ile Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’nda başladı.  2001 yılında Doç. Refik Hacıbeyov’un sınıfından mezun oldu. Aynı yıl Alman Devleti’nin vermiş olduğu DAAD (Alman Akademik Değişim Servisi) bursunu kazanarak Yüksek Lisans eğitimine Münih Müzik ve Tiyatro Yüksek Okulu’nda başladı. 2005 yılında Yüksek Lisans eğitimini Prof. Klaus Trumpf’un sınıfında doktora derecesinde tamamladı.
Claudio Abbado’nun daimî şefliğini yaptığı Luzern Festival Orkestrası’nı yanı sıra, Viyana Filarmoni Orkestrası, Münih Filarmoni, Bavyera Radyo Orkestrası, Mahler Oda Orkestrası,  Münih Oda Orkestrası, Bamberg Senfoni Orkestrası, Akdeniz Gençlik Orkestrası, Schleswig Holstein Müzik Festival Orkestrası’nda orkestra üyesi olarak, Münih Oda Orkestrası, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, Anadolu Üniversitesi Senfoni Orkestrası, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası’nın konserlerine de solist sanatçı olarak katılmıştır.
Gyula Fekete ve 100. doğum yılında Eduard Tubin’in kontrbas konçertolarının Türkiye’deki ilk seslendirişlerini gerçekleştirmiştir. 2009 yılında İsviçreli besteci Martin Jaggi’nin kontrbas konçertosunun dünyadaki ilk seslendirilişini Münih Oda Orkestrası eşliğinde şef Alexander Liebreich ile gerçekleştirdi. Süddeutscher Zeitung, Münchener Merkur, Münchener TZ, Abendzeitung ve Klassikinfo’dan almış olduğu konser kritikleri ile dikkatleri çekmiştir. Türkiye, Almanya, Fransa, İtalya, İsviçre, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Kore ve Tayvan, resital ve ustalık sınıfı çalışmalarını sürdürdüğü başlıca ülkelerdir.
2010 yılında bünyesine katıldığı Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın aktif olarak Kontrbas Grup Şefliğini yapmaktadır. Sanatçı, 2013 yılından itibaren Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarında kontrbas öğretim görevlisi olarak görevine Yardımcı Doçent olarak devam etmekte ve konserlerinde 1852 Cremona yapımı Enrico Ceruti kontrbas ile çalmaktadır.
Katıldığı Yarışma ve Ödüller:
1996 – Kavaklıdere Rotary Kulübü’nün düzenlediği Genç Yetenekler Müzik Yarışması’nda Birincilik
1999 – 47. Uluslararası Avrupa Gençlik Müzik Festivali Oda Müziği Yarışmasında (Belçika) Birincilik
2002 – Uluslararası J.M. Sperger Kontrbas Yarışması (Almanya) Jüri Özel Ödülü, Uluslararası F. Gregory Kontrabas Yarışması (Çek Cumhuriyeti) Birincilik,
2003 – Uluslararası Rovere D’oro Yaylı Sazlar Yarışması’nda (İtalya) ikincilik, Avrupa Kültür (İsviçre-Luzern) Avrupa’nın üst düzey onursal ödülü (Bassiona Amorosa Kontrbas Dörtlüsü ile birlikte)
2005 – Uluslararası V. Bucchi Kontrbas yarışmasında (İtalya) üçüncülük.
2017 – Donizetti Klasik Müzik Ödülleri’nde Yılın Yaylı Çalgılar Yorumcusu ödülü.