Poyraz Baltacıgil, Viyolonsel

1994 yılında İstanbul’da doğdu. Müziğe 5 yaşında kemanla başladı, daha sonra 2000 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda yarı zamanlı olarak Hakkı Öztürk ile viyolonsel çalışmaya başladı. 2005 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Dilbağ Tokay ile tam zamanlı olarak çalışmaya başladı ve 2015 Mayıs’ında mezun oldu.
2015-2017 yılları arasında Almanya’nın Freiburg Müzik Yüksekokulu’nda ünlü Fransız çellist Jean-Guihen Queyras ile master eğitimi gördü. 16 yaşındayken Bulgaristan’daki “International Competition Young Virtuosos” yarışmasında üçüncülük, 20 yaşındayken Natalia Gutman’ın jüri başkanı olduğu “Benyamin Sönmez Ulusal Çello Yarışması”nda birincilik ödülünü kazandı, ayrıca Andante Dergisi’nin her sene düzenlediği Donizetti Müzik Ödülleri’nin altıncısında, “Yılın En İyi Genç Müzisyeni” ödülüne layık görüldü.
Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, İzmir Devlet Senfoni Orkestrası, CRR Senfoni Orkestrası, İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası, Eskişehir Belediye Senfoni Orkestrası, MR Oda Orkestrası, Akademik Başkent Orkestrası ve İstanbul Filarmonia ile solist olarak viyolonsel repertuarının seçkin eserlerini seslendirmiştir. Solist olduğu konserlerde çalıştığı şefler arasında Rengim Gökmen, Sascha Goetzel, Antonio Pirolli, Naci Özgüç, Koji Kawamoto, Hakan Şensoy, Yalçın Adıgüzel, Erdem Çöloğlu ve Ertuğ Korkmaz ilk akla gelenlerdir.
Yo-Yo Ma, Alexander Rudin, Natalia Gutman, Steven Isserlis, Martin Ostertag, Johannes Moser, Maria Kliegel, Wolfgang Boettcher, Christoph Henkel, Gustav Rivinius, Martti Rousi gibi çellistlerle özel olarak çalışma fırsatı bulan Baltacıgil, 2015 yılında İş Sanat’ın “Meriç Soylu ile Parlayan Yıldızlar” konser serisinde yer almış; bu kapsamda bir resital ve sonra İş Sanat’ın 2015/2016 sezonunun açılış konserinde şef Sascha Goetzel yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası eşliğinde, kemancı Hande Küden ve piyanist Ferhat Can Büyük ile Beethoven’ın Üçlü Konçertosu’nu seslendirmiştir.
Sanatçı halen, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nda yardımcı grup şefliği yapmakta ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Dilbağ Tokay’ın asistanı olarak çalışmaktadır.