Şevki Karayel, Piyano

1976 yılında İstanbul’da doğdu. İlk piyano derslerini 5 yaşında Magdalena Rufer Eyüboğlu’dan almaya başlayan Karayel, 1990-1994 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda Özen Veziroğlu’nun öğrencisi oldu. 1994’te Doğu Akdeniz ülkeleri Alman liseleri arasında Kahire’de düzenlenen “Jugend Musiziert Yarışması”nda birincilik, aynı yarışmanın Almanya’da düzenlenen finalinde de büyük Alman piyanist Edwin Fischer adına konulan özel ödülü kazandı.
1995-2002 yılları arasında Almanya’nın Freiburg şehrindeki Müzik Yüksek Okulu’nda Prof. James Avery ve Prof. Dr. Tibor Szasz ile çalıştı. Bu okuldaki eğitimi sırasında bir sömestr boyunca müzik tarihi alanında öğretim görevlisi olarak Türk müziği üzerine seminerler düzenledi. 2002 yılında Freiburg’daki öğrenimini en yüksek derece ile bitirdikten sonra Düsseldorf’da Robert Schumann Müzik Yüksek Okulu’nda solistlik bölümüne girip, burada Prof. Barbara Szczepanska ile çalıştı. 2004 yılının haziran ayında bu bölümü de en yüksek derece ile bitiren Şevki Karayel, Almanya’da geçen bu zaman içerisinde çeşitli kurslara katılarak Pavel Gililov, Andras Schiff, Vitaly Margulis, Stefan Arnold, Krzystof Jablonski gibi birçok ünlü müzisyen ile çalışma imkânı buldu.
Başta Türkiye ve Almanya olmak üzere, İtalya, İspanya, Hollanda, Avusturya, İsviçre, Polonya, Hırvatistan, Suriye ve Mısır’da pek çok konser verdi. 1998 yılında İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nın açtığı yarışmayı kazanarak bu orkestra ile solist olarak ilk konserini verdi.
2000 yılında Hollanda’da Rotterdam Young Philarmonic Orkestrası ile şef Arie Van Beek yönetiminde bir turneye çıktı. Bu turnenin son konseri Amsterdam’ın dünyaca meşhur konser salonu Concertgebouw’da gerçekleşti. Aynı yıl Junior Chamber International tarafından Türkiye’de 2000 yılı kültürel başarı ödülüne layık görüldü.
2004 yılında Bechstein Uluslararası Piyano Yarışması’nda gösterdiği üstün performans dolayısıyla jüri özel “Üstün Sahne Performansı” ödülünü aldı.  Ayrıca kendisine Avrupa Kültür Vakfı tarafından 2004 yılı kültür ödülü verildi. 2005 yılında Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile solist olarak ilk konserini veren Karayel, solistlik kariyerinin yanı sıra eğitmen olarak da genç piyanistlerle kurslar düzenlemek üzere Almanya, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkeye davet edilmektedir.
2007-2015 yılları arasında Düsseldorf’da Robert Schumann Müzik Yüksek Okulu’nda öğretim üyesi olarak bulunan Karayel halen İstanbul’da kendi kurduğu Şevki Karayel Piyano Akademisi’nde ders vermektedir.