Sezai Kocabıyık, Obua

Sezai Kocabıyık, müzik öğrenimine erken yaşta Bulgaristan’da başladı. 1996 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’ndan Gülşen Negis ve Bengü Gülöksüz’ün öğrencisi olarak üniversite birinciliğiyle mezun oldu.
Aynı yıl, ülkemizde The British Council tarafından düzenlenen “Yılın Genç Müzisyeni” yarışmasının birincisi olarak Manchester’daki “The Royal Northern College of Music”de burslu eğitim hakki kazandı. İngiltere’deki lisans üstü eğitimini Hugh McKenna ve Robin Canter ile tamamladı.
Kısa sürelerle Nicholas Daniel, Douglas Boyd, Hansjörg Schellenberger, François Leleux, Diethelm Jonas ve Alexey Utkin gibi önemli obua sanatçılarıyla çalışarak, kendini geliştirme şansı buldu.
Sezai Kocabıyık halen basta İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ve Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası obua grup şefliğinin yanı sıra birçok orkestra ve oda müziği topluluğunun da üyesidir. Andante dergisinin Donizetti Ödülleri’nde 2016’da “Yılın Üflemeli Çalgılar Yorumcusu” ödülünü kazanan sanatçı, solist olarak birçok Türk ve yabancı orkestrayla konserler gerçekleştirmektedir.