Yusuf Çelik, Viyolonsel

Yusuf Çelik, 1991 yılında Mersin’de doğdu. Müzik eğitimine 2001 yılında Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Ayşe Pelin Coşkun’un öğrencisi olarak başladı. Mersin Üniversitesi Oda Orkestrası, Mersin Üniversitesi Akademik Oda Orkestrası, Eskişehir Anadolu Senfoni Orkestrası, Dokuz Eylül Senfoni Orkestrası, İzmir Devlet Senfoni Orkestrası, Karşıyaka Oda Orkestrası ve Cello Sound Bremen ile solo olarak konserler verdi. Türkiye’nin birçok şehrinde, Bremen ve Hannover’de resitallerde ve festivallerde yer aldı. “Mersin I. Ulusal Viyolonsel Yarışması”nda birincilik ödülünü ve “Ahmed Adnan Saygun Özel Ödülü”nü kazandı.  Ankara’da Cumhuriyet Gazetesi’nin düzenlemiş olduğu “Gençlerin Cumhuriyeti” adlı program ve Kırgız Büyükelçiliği kapsamında resitaller verdi. Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası’na katıldı ve daha sonra bu orkestranın viyolonsel grup şefi oldu.
2010 yılında Güher-Süher Pekinel’in, Onduline Avrasya Şirketi ile gerçekleştirdiği “Dünya Sahnelerinde Genç Yetenekler” projesinin bursiyeri oldu ve 2010-2013 yılları arasında Almanya/Bremen’de Prof. Alexander Baillie’nin sınıfında lisans eğitimi aldı. Prof. Tobias Kühne, Prof.Wolfgang Böttcher, Prof. Louis Hopkins, Prof. David Grigorian ve Prof. Natalia Gutman ile solo, Guy Ben Zioni, Münif Akalın, George Caduneli, Leipziger Quartett, Prof. Thomas Klug ve Prof. Marco Thomas ile oda müziği, Prof. Viola de Hoog ile barok çello çalışmaları yaptı. 2012 yılında İtalya’da “Citta Di Barletta Genç Müzisyenler Yarışması”nda üçüncülük ödülü aldı. 2014 yılının Eylül ayında Fethiye’de düzenlenen ve Natalia Gutman’ın jüri başkanlığını yaptığı “Benyamin Sönmez Ulusal Viyolonsel Yarışması”nda ikincilik ödülü kazandı. 2014 Aralık Ayında, Türk Eğitim Vakfı (TEV) Tarafından verilen “Üstün Başarı Sanat Bursu”nu kazandı.
2017’de “İstanbul Filarmoni Derneği Faruk Erengül Yaylı Çalgılar Yarışması”nda birincilik kazandı.
Halen Karşıyaka Belediyesi Oda Orkestrası’nın (KODA) viyolonsel grup şefliğini yürütmekte olan Çelik ayrıca bu orkestranın grup şeflerinden oluşan “Saygun Quartet”in viyolonselcisi olarak çalışma ve konserlerine devam etmektedir.