Beste Tıknaz Modiri (Viyola)

IMG_0360

ICMEC Yarışması (Altın Madalya, Carnegie Hall, NY), BO. CO. String Idol, MTNA Young Concert Artists State ve Eastern Yarışmaları, BO. CO. Konçerto Yarışması, 9 Eylül Üniversitesi Viyola Yarışması, Applehill Playing for Peace Award gibi Pek çok Yarışmada ödül sahibi olan Beste Tıknaz Modiri; Borusan İstanbul Filarmoni ve Philharmonisches Kammerorchester Berlin Orkestralarında viyola grup şefi ve İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda Doçent olarak çalışmaktadır.

Tıknaz, yurtiçinde yaptığı konserlerin yanı sıra, yurtdışında Almanya, İtalya, Belçika, Fransa, İngiltere,  Hindistan, Japonya, Azerbaycan, Çin Halk Cumhuriyeti, Ermenistan, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Porto Riko gibi ülkelerde de resitaller ve Oda müziği konserleri vermekte ve solist olarak orkestralar önünde yer almaktadır. İş Sanat, CRR, AKM, Süreyya, CKM, Avusturya Kültür Merkezi, Dame de Sion, İtalyan Kültür Merkezi, İzmir Sanat, Adnan Saygun, Bilkent Konser Salonu, Nevid Kodallı Salonu gibi Türkiye’nin önde gelen salonlarında yer aldığı gibi; Carnegie Hall (NY), Boston Symphony Hall, Harvard Sanders Theather,  Bonn Beethoven Halle, Old Westbury Series (NY), Gewandhaus Leipzig, Berlin Konzerthaus, Berlin Kammermusiksaal, Philarmonie Berlin Gr. Saal, Queen Elizabeth hall (Brüksel), Ungaku Do (Japonya), Pekin Konser Salonu gibi ulusla rarası salonlarda da yer almıştır. Ayrıca 2015 konser sezonunda İDSO eşliğinde Forsyth Viyola konçertosunun Türkiye Prömiyerini gerçekleştirmiştir.

Aktif olarak Odamüziği konserleri veren sanatçı; Semplice Quartet, Borusan Virtüözleri, Orient Ensemble, Modiri Ensemble, Violaria, Amitie Ensemble üyesidir. Boston’da gerçekleşen “International Youth and Muse”, Vermont’da gerçekleştirilen ‘‘Point Counterpoint’’, New Hampshire’da ‘’Apple Hill’’, İtalya Cervo Accademia Europea Mozart  ile Japonya’da gerçekleştirilen “International Chichibu” Festivallerinde hocalık yapmaktadır. Sanatçının katıldığı diğer Festivaller arasında Uluslararası İstanbul Müzik Festivali, Bonn Beethoven Festivali, Budapeşte Bahar Festivali, Aix en Provence Festivali (Fransa), Salzburg Müzik Festivali, BBC Proms,  34. ve 36. Uluslararası Viyola Kongresi, AIMA Festivali vb. festivaller yer almaktadır.

İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda Ani İnci ile viyola öğrenimine başlayan Beste Tıknaz Modiri Lisans bölümünün üst üste en başarılı öğrencisi seçilerek 2002 yılında lisans, 2004 yılında yüksek lisans ve 2010 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda Sanatta Yeterlik programını bitirerek 2012 yılında Doçentlik unvanına hak kazandı. bölümünden mezun oldu. 2006-2008 yılları arasında The Boston Conservatory’de tam burslu ve “President Award” ödülünüde alarak; GPD Bölümünü Leonard Matczynski ile başarı ile bitirdi. Bunun yanısıra eğitimi boyunca pek çok ünlü müzisyen ile çalışma fırsatı buldu. Bu isimlerden bazıları; Devlet sanatçısı R. Güneş, Prof. M. Buccholz, Prof. T. Masurenko, N. Imai, Y. Bashmet, V. Warshawsky, M. Kelley, M.Ruth Ray, R.Noren, R.Tapping, R.Diaz, B. Pasquer, B. Guiranna, M.Thompson, P. Farulli, C. Phelps, M. Tenenbaum olarak sayılabilir. Tıknaz ‘’1883 Gand et Bernardel ‘’ viyola ile çalmaktadır.

www.bestetiknazmodiri.com