“CelloPianoDuo” Dilbağ Tokay (viyolonsel) & Emine Serdaroğlu (piyano)

CelloPianoDuo_Foto_2CelloPianoDuo

Dilbağ Tokay (viyolonsel) & Emine Serdaroğlu (piyano)

www.cellopianoduo.com

 

Renkli programları ve özgün yorumlarıyla geniş bir izleyici kitlesinin beğenisini kazanan, Dilbağ Tokay ve Emine Serdaroğlu, viyolonsel-piyano ikilisi “CelloPianoDuo” olarak çalışmalarına 1998 yılında başlamıştır. İkili, İstanbul’un öndegelen salonlarında verdikleri konserlerle izleyiciler ve müzik kritiklerinden olumlu övgüler almış, 2014 yılında da 42. İstanbul Müzik Festivali kapsamında konser vermiştir. İstanbul dışında ise, Ankara, İzmir, Adana, Eskişehir, Antakya, Gaziantep, Kars, Afyon, Adıyaman, Ayvalık ve Bodrum’da, yurtdışında İsveç, Almanya, Avusturya, Fransa, İtalya, Bulgaristan, Sırbistan, Belçika, KKTC, Hindistan ve Brezilya’da konserler vermiş ve festivallere katılmışlardır. İtalya ve Almanya’da katıldıkları uluslararası müzik akademilerinde viyolonselist Frieder Berthold, Niels Ullner ve piyanist Carlo Levi Minzi, Ratko Delorko, Paul Trein ve Carl Ponten gibi sanatçılar ile çalışma olanağı bulmuştur. Klasik ikili repertuvarının yanısıra modern yapıtlar, danslar, tangolar ve Türk bestecilerinin eserlerinden oluşan geniş bir repertuvara sahip olan ikili, Lutoslawski’nin “Grave” ve H. Uçarsu’nu “Elif Dedim Be Dedim” adlı eserlerinin İstanbul’daki ilk seslendirilişlerini gerçekleştirmiş, Almanya’da düzenlenen Oda Müziği Festivali’nin açılış konserinde ise orkestra eşliğinde besteci P.Trein’in “Old English Landscapes: Surrey” adlı eserinin yine ilk seslendirilişini gerçekleştirmiştir. İkilinin, televizyon ve radyo kanalları tarafından yapılmış konser kayıtları ve röportajları bulunmaktadır. Türk bestecilerinin eserlerinden oluşan “Turkish Music for Cello and Piano” isimli CD’leri Eylül ayında NAXOS firması tarafından yayınlanmıştır.

 

Dilbağ Tokay: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) İstanbul Devlet Konservatuvarı’nda Prof. Reşit Erzin’le başladığı viyolonsel eğitimini, 2008 yılında yine aynı konservatuvarın Sanatta Yeterlik programından mezun olarak tamamladı. Çeşitli uzmanlık kurslarında Mikhail Khomitzer, Niels Ullner, Frieder Berthold ve Alexander Rudin ile çalışan Tokay, şimdiye dek yurtiçinde pek çok şehirde ve KKTC, İsveç, Almanya, Fransa, İtalya, Bulgaristan, Pakistan, Kırgızistan, Sırbistan, Belçika, Suriye, Hindistan ve Brezilya’da; solo, piyanolu, oda müziği ve orkestra eşliğinde konserler verdi. Ayrıca Brezilya, Suriye, Adana; Bodrum ve Eskişehir’de, İstanbul’da da Pera Palace Jumeirah, Hekimbaşı Salihefendi Yalısı ve Pera Uluslararası Müzik Festivali çerçevesinde masterclass’lar verdi. Türkiye, Bulgaristan ve İtalya’da Uluslararası Yarışmalara jüri üyesi olarak davet edildi. Halen Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda öğretim üyesi olan Dilbağ Tokay’ın eğitmen olarak aldığı ödüller arasında, 2015 yılında Bulgaristan ve İtalya’dan aldığı “En İyi Eğitmen” ödüllerinin yanısıra, 2006 yılında Hırvatistan da 6. Uluslararası Antonio Janigro Viyolonsel Yarışması’nda “En Başarılı Hoca Ödülü” , 2007-2015 yıllarında Bulgaristan’da Uluslararası Alman ve Avusturya Müziği Yarışması’nda “Yüksek Eğitmen Ödülü”, 2007 yılında İtalya’da 17. Uluslararası Genç Müzisyenler Yarışması’nda “Hocalık Erdem Ödülü”, 2010 yılında ise Andante Dergisi Klasik Müzik Ödülleri’nde “Yılın Müzik Eğitmeni” ödülleri yer almaktadır.

 

Emine Serdaroğlu: Piyano eğitimine Prof. Ersin Onay ile başladı, Fuat Türkay ve Prof. Cana Gürmen ile devam etti. Illinois Wesleyan Üniversitesi Müzik Bölümü’ne burslu olarak kabul edildi ve lisans eğitimi süresince piyano çalışmalarını Prof. Dr. Mark Hansen ile sürürdü. Yüksek derece ile mezun olduktan sonra, Austin Texas Üniversitesi’nde  Prof. Dr. William Race ile piyano ve piyano pedagojisi dallarında yüksek lisans yaptı. Ayrıca, Lala Margulis, Igor Kipnis, Rita Sloan, Ratko Derlorko ve Andrey Diev gibi eğitmen ve yorumcular ile çalıştı. Daha sonra, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Genel Müzikoloji Bölümü’nde PhD çalışmalarını tamamladı ve Dr. ünvanını kazandı. Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, İsveç, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, İstanbul ve Ankara’da resitaller verdi. Solo piyano çalışmalarının yanısıra pek çok şancı ve farklı enstrümanlar ile oda müziği çalışmaları yaptı. Piyanist, 1998 yılından bu yana Dilbağ Tokay ile viyolonsel-piyano ikilisi olarak yurtiçi ve yurtdışında düzenli olarak konser vermektedir. Ayrıca Türk bestecileri ve piyano pedagojisi alanında araştırmalarına devam ederek, yurtiçi ve yurtdışında düzenlenen konferanslara aktif olarak katılmaktadır. Emine Serdaroğlu, Boğaziçi Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü’nde öğretim görevlisidir.