Cemal Rey’in Ölümünün 35. YıldönümüBugün Kurucumuz Cemal Reşit Rey’in Aramızdan Ayrılışının 35. Yıldönümü

 Duyuru tarihi: 7 Ekim 2020

Cemal Reşit Rey
CEMAL REŞİT REY
(25 Ekim 1904 – 7 Ekim 1985)

Ülkemizde Klasik Müziği’nin öncülerinden, İstanbul Filarmoni Derneği, İstanbul Şehir Orkestrası (günümüzde İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası) gibi ülkemizin köklü müzik kurumlarının kurucusu, Onuncu Yıl Marşımızın bestecisi Cemal Reşit Rey tam 35 yıl önce aramızdan ayrıldı.

25 Eylül 1904 tarihinde Kudüs’te bir Osmanlı vatandaşı olarak dünyaya gelen Cemal Reşit Rey’in henüz sekiz yaşındayken bir vals bestelediğini biliyor muydunuz?

Çocukluğu Paris ve Cenevre’de geçti. Gabriel Fauré’den müzik estetiği, şef Henri Defossé’den orkestra şefliği dersleri aldı. Türkiye’de Cumhuriyet ilan edildikten sonra İstanbul’a dönerek, Darülelhan’ın (günümüzde İstanbul Belediye Konservatuvarı) batı müziği bölümünde öğretmenliğe başladı. 1926’da konservatuvarda çok sesli koro, 1934’de ise ‘Yaylı Sazlar Grubu’nu kurdu. İşte bu küçük topluluk, 1945 yılında İstanbul Şehir Orkestrası’nın ilk kadrosu oldu. 1972 yılında topluluk, oluşturulan kadrolarla devlete geçerek İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası adını aldı ve halen etkinliklerini sürdürmektedir.

Büyük bir Cumhuriyet evladı, değerli bir besteci ve piyanist olarak Müzik Tarihine adını yazdıran kurucumuz
Cemal Reşit Rey,
bundan tam 35 yıl önce aramızdan ayrıldı.
Kendisini rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz.

İstanbul Filarmoni Derneği Yönetim Kurulu