Laçin Modiri (Tenor)

Lacin edited

İlkokul çağında piyano ile başladığı müzik eğitimine İzmir Güzel sanatlar lisesinde devam etti. 2002 yılında girdiği Marmara üniversitesinde 2006 yılında şan bölümüne geçerek Kevork Tavityan ile opera eğitimine başladı. 2007 yılında Amsterdam konservatuvarında David Wilson-Johnson’ın sınıfına kabul edildi. Wilson-Johnson’ın yansıra H. Meens, A. Oliver ve D. O’Neill gibi tenorlar ve Antoine Palloc, Peter Lockwood, David Bollen, Dido Keuning, Paolo Villa Matteo Pirola gibi repetitörler ile çalıştı. D.Wilson-Johnson, D. O. Norris ve M. Freni’nin ustalık sınıflarına katıldı.

Jaap van Zweden, Harmut Haenchen ve Carlo Rizzi gibi şefler ile çalıştı.  Öğrenciliği sırasında Wilson-Johnson ile birlikte Stravinsky’nin Pulcinella’sını solist olarak söyledi. Hollanda’daki RTV N-H radyosun da ve TRT Radyo ve TRT müzik Kanalında konserler verdi. Hollanda Devlet Radyosu korosu ve Hollanda Operası DNO da çalıştı.  Concertgebouw, Utrecht Vredenburg, Den Haag Lucent Dans Theater/Anton Philip Zaal’ın yanısıra İstanbul AKM, CRR ve Lütfi Kırdar gibi salonlarda söyledi.

Hollanda’nın Den Haag kentinde düzenlenen Festival Classique’de, Amerika’nın Boston Kentinde Youth & Muse ve Apple Hill,Point Counter Point, Pera Uluslararası müzik festivali ve Afyonkarahisar Klasik müzik festivali ile Japonya’daki Uluslararası Chichibu Müzik festivallerine konuk solist olarak davet edildi ve ustalık sınıfları düzenledi. Hollanda’da Opera Per Tutti konserler serisine Solist olarak davet edildi. Beste Tıknaz Modiri ile kurdukları Modiri Ensemble ile Violaria konserleri vermektedirler. 2015 yılında İngiltere Cardiff’te bulunan ‘Galler Uluslararası Ses Akademisi’ WIAV’ a konuk Öğretim elemanı olarak davet edildi.2011 yılından beri sürdürdüğü  İ.T.Ü TMDK’daki Öğretim görevliliğinin yanısıra yurt içi ve yurt dışı solo konserlerine de devam etmektedir.

http://www.lacinmodiri.com/