Ozan Sari (Keman)

ozan-sari1989’da Bursa’da doğan sanatçı asırlar boyu kökleşmiş bir geleneğin mirasını devralarak müziğe henüz dört yaşında iken babası Veli Sari’den aldığı bağlama dersleriyle başlamıştır. Müziğe olan üstün yeteneği ailesi tarafından keşfedilen sanatçı 1999 yılında U.Ü. Devlet Konservatuvarı’nda keman çalışmalarına başlamıştır. 2010 yılında Öğr. Gör. Seda Gürtel’in sınıfından J. Brahms’ın Keman Konçertosunu çalarak “birincilik” derecesiyle mezun olmuştur.

On iki yaşında iken dahil olduğu CAKA (Cihat Aşkın ve Küçük Arkadaşları) eğitim projesi kapsamında Türk Keman Okulu’nun yaşayan en önemli temsilcisi Cihat Aşkın ile çalışmalarına başlamış ve CAKA projesiyle önemli başarılara imza atmıştır.

Eğitim hayatı boyunca CAKA, Salzburg Mozarteum Academy, Crans Montana Classics gibi pek çok ustalık sınıflarına katılmış ve Sholomo Mintz, Zakhar Bron, Dora Schwarzberg, Ani Schnarch, Victor Danchenko, Cihat Aşkın gibi dünyaca ünlü solistlerle süreli çalışmalar yapmıştır.

Konser kariyerine 2012 yılında başlayan sanatçı Razgrad Filarmoni Orkestrası, Young Talent Festival, Dünyanın Kemanları gibi önemli projelerde yer almış; Avusturya, Bulgaristan, Hırvatistan, İsviçre, Bosna Hersek ve Tunus’ta solist olarak konserler vermiştir.

Cihat Aşkın’ın “Türk Kaprisleri” ismini verdiği eserler dizisiyle Anadolu’nun kadim müzik kültürünün ögelerini dünya çapında icra edilecek bir şekilde solo kemana uyarlayan sanatçı Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Öğretim Görevlisi olarak keman dersleri vermekte, konserlerinde Ahmet Ali Çakır’ın 2017 yılında kendisi için yaptığı kemanı ve M. Ufuk Güler’in 2014 yılında yaptığı yayı kullanmaktadır.